LeapZipBlog: mohammadshahbazi

mohammadshahbazi's blog

19 blogs

آذربایجان

January 18, 2019 by mohammadshahbazi  

پايتخت و شهرهاي مهم

باکو، گنجه سومقاییت، مینگچویر نخجوان شیروان ، شكي يولاخ ، خان كندي، لنكران ، آقدام ، بردع

زبان و خط رسمي

زبان رسمي در كشور آذربايجان زبان آذري و خط رسمي آن لاتين مي باشد .

باکو نمایی از ساحل آبشرون

تعداد جمعيت و توزيع ديني، مذهبي و قومي آن

بر اساس آمار رسمي جمهوري آذربايجان حدود 9 ميليون نفر جمعيت دارد كه 95 درصد مسلمان و 5 درصد از اقليت هاي يهودي و ارمني و مسيحي اردتدكس مي باشند و حدودا 20 درصد هم سالانه تویست به این منطقه اضافه میشود.اخیرا تور آذربایجان در بین پرفروش ترین ها قرار گرفته است.

تاريخچه

اين سرزمين از دوران عصر حجر قديم مسكوني بوده و بيشترين ادوار تاريخي آن با ايران مشترك بوده است. كلمه‌ آذربايجان از نام آرتورپات والي ايراني آذربايجان در دوران اسكندر مقدوني گرفته شده است . در مأخذ قديمي يوناني از آن به عنوان آلبانيا ياد شده و تقريباً مطابق ناحيه اران در دوره اسلامي بوده است . نواحي شمال رود كورا به شروان نيز موسوم بوده است. در ايام باستاني مسكن سكاها بود و بعداً جزيي از امپراطوري روم گرديد. در اوايل قرن سوم ميلادي قسمت اعظم آن به تصرف ساسانيان درآمد. نفوذ اعراب مسلمان در آن از اواخر قرن هفتم ميلادي آغاز و مقارن ظهور سلجوقيان در قرون دهم و يازدهم ميلادي ، فرهنگ و زبان تركي نيز وارد اين سرزمين گرديد.

از اوايل قرن بيستم و به دنبال توسعه صنايع نفت باكو، اين شهر از اهميت بيشتري برخوردار گرديد و به يكي از قطب‌هاي صنعتي روسيه‌ تزاري تبديل گرديد. حضور كارگران و متخصصين روسي و اوكرايني در اين شهر سبب شد كه باكو به يكي از مراكز انقلابي روسيه تبديل گردد . حزب مساوات كه از تجمع ملي‌گرايان آذربايجاني تشكيل شده بود، از نفوذ گسترده‌اي در ميان مردم اين كشور برخوردار بود. پس از وقوع انقلاب اكتبر در روسيه ، حزب مساوات در 28 ماه مه 1918، اين كشور را مستقل اعلام نمود. دولت مستقل آذربايجان تا سال 1920 دوام آورد و در اين سال بولشويكها آن را به تصرف درآورده و در آوريل همان سال جمهوري شوروي سوسياليستي آذربايجان تشكيل گرديد.

شهرداري باكو

همزمان با اجراي سياست هاي گورباچف در شوروي سابق ، آذربايجان شاهد رشد گرايش‌هاي استقلال‌طلبانه بود كه موجب اعزام نيروهاي وزارت كشور شوروي به باكو گرديد. در جنايات سركوب تظاهرات ژانويه 1990، صدها تن از اهالي باكو كه ساختمان‌هاي حزب كمونيست و ارامنه را مورد حمله قرار داده بودند كشته شدند. در پي آن حالت فوق العاده در كشور اعلام و دبير كل حزب كمونيست بركنار گرديده و اياز مطلب‌اف جانشين وي و نهايتا به رياست جمهوري كشور رسيد.

آذربايجان درهجدهم اكتبر 1991 طبق قانون مصوب شوراي عالي به استقلال كامل دست يافت.

کوه مورو در قفقاز

كليت اقتصاد:

ذخایر مهم نفت و گاز طبیعی نقطه اتکای اقتصاد در كشور آذربايجان مي باشد و زير بناي صنایع سنگین آن محسوب مي شود.

در صنعت كشاورزي نيز بخش کشاورزی کالاهای مختلف صادراتی از جمله پنبه وتنباکو را تولید می کند .

ماهی خاویار نيز از درآمدهاي مهم و صادراتي اين كشور مي باشد كه از دریای خزر صید می گردد .

همچنين اقدامات اولیه برای ایجاد اقتصاد بازار انجام گرفته و موافقتنامه های تجاری مورد نظر نيز با ترکیه به امضا رسیده است.

گنجه

جمهوري خود مختار نخجوان

جمهوري نخجوان بخشي از كشور آذربايجان است كه در تركيب اين كشور قرار دارد ولي پيوستگي ارضي و جغرافيايي با پيكره اصلي خاك جمهوري آذربايجان ندارد همچنين اين جمهوري در سال 1924 ميلادي بصورت خود مختار درآمده و در حال حاضر نيز داراي مساحتي حدود 5500 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 400 هزار نفر مي باشد

مركز تصميم گيري اين جمهوري مجلس عالي مي باشد اما در تصميمات مهم حياتي و سياسي بويژه مسايل خارجي تابع باكوست ، رئيس مجلس عالي بعنوان شخص اول نخجوان محسوب و نيز معاون پارلمان ملي جمهوري آذربايجان به حساب مي آيد ، شايان ذكر است بخش عمده اي از حاكميت فعلي جمهوري آذربايجان را نخجواني ها تشكيل مي دهند كه از شاخص ترين آن مي توان به حيدر علي اف و پسرش الهام علي اف بعنوان رئيس جمهورپيشين و فعلي جمهوري آذربايجان نام برد

 

ساختار سياسي

نظام سياسي : جمهوری

 

ساختار حكومتي

حكومت آذربايجان طبق قانون اساسي جمهوري آذربايجان به شكل زير تعريف شده است : دولت آذربايجان يك جمهوري دموكراتيك، حقوقي، دنيوي و مستقل مي باشد. محدوديت حاكميت دولت در جمهوري آذربايجان طبق فصل دوم بخش اول آن در مسائل داخلي فقط بر اساس حقوق و قانون و در مسائل خارجي طبق معاهدات بين‌المللي كه جمهوري آذربايجان آنها را قبول نموده‌است مي تواند اجرا شود. و طبق قانون، حاكميت دولت بر اساس تقسيم قوا، اجرا مي شود.

جمهوري آذربايجان داراي يك سيستم رياست جمهوري و نهاد قانونگذاري منتخب مي‌باشد. احزاب و سازمانهاي سياسي مختلفي يك اپوزيسيون فعال را تشكيل مي‌دهند. بزرگترين گروه سياسي، جبهة خلق آذربايجان است كه در 1989 به رهبري ابوالفضل ايلچي بيگ تاسيس شد و در ژوئن 1992 بعنوان اولين رئيس جمهوري بعد از دوره كمونيستي انتخاب شد ‌. اكثر رهبران احزاب به اصول دمكراتيك و به نوعي اقتصاد بازار معتقدند.

به موجب قانون اساسي جمهوري آذربايجان مصوب 21 آوريل 1978، پارلمان عاليترين ارگان تصميم‌گيرندة كشور متشكل از 360 نفر نماينده است كه دامنه اختيارت آن وسيع و شامل مواردي چون صدور راي اعتماد به هيات وزيران و نخست وزير، عزل و نصب رياست قوه مقننه و قضاييه، تاييد انتخابات رياست جمهوري و صدور حكم عزل رئيس جمهور و دخالت در بسياري از مسايل اصلي و سرنوشت ساز مملكت حتي تغيير در موارد قانون اساسي با اكثريت نسبي و مطلق بر حسب شرايط و نظر رئيس مجلس مي‌باشد.

عالي ترين مقام اجرايي : رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی بالاترین مقام اجرائی این جمهوری شمرده شده و الهام علی اف در حال حاضر در این سمت حضور دارند.

جريانهاي سياسي موجود

جريانهاي سياسي موجود در جمهوري آذربايجان بيشتر مبتني بر مسايل قوميتي مي باشد كه در قالب هاي مختلف ليبراليستي تعريف و ترويج داده مي شود از جمله جريان سياسي موجود جريان حاكم آذربايجان نوين است كه بر اساس شعارهاي سوسياليسم، ليبراليسم بين المللي و دموكراسي تنظيم شده است جريان سياسي بعدي جريان جبهه خلق است كه مبتني بر شعارهاي ملي گرايي استقلال و دموكراسي ادامه حيات مي دهد سومين جريان مهم سياسي جريان مساواتي هاست كه بر اساس شعار ليبراليسم پان تركيسم و پان اسلاميسم تشكيل گرديده است اما جريانهاي سياسي ضعيف تري نيز مانند ليبراليسم سوسيال دموكرات و دموكرات ملي در جمهوري آذربايجان وجود دارد.

تاريخچه مختصر، چگونگي و ميزان رابطه با ج.ا.ايران:

قلعه دختر، از آثار ایرانی باکو از دورهٔ ساسانیان

تاریخ مشترك ایران و جمهوری آذربایجان از عناصر نزدیكی فرهنگی و سیاسی دو كشور است. همسایگی دو كشور، همچون عامل برادری، چیزی نیست كه بتوان آن را انكار كرد. ایرانی و آذری دو ملت بهم پیوسته و جدایی‌ناپذیر هستند .

ايران اولين كشوري بود كه جمهوري اذربايجان را به رسميت شناخت .

 منبع

روش های نقد کتاب

January 18, 2019 by mohammadshahbazi  

 

دکتر یونس شکرخواه: نقد کتاب، توصیف و ارزیابى یک کتاب است. نقد کتاب باید بر روى هدف، محتوا و نحوه نوشتن کتاب (اقتدار اثر) متمرکز باشد.

پیش از آنکه خواندن کتاب را آغاز کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- عنوان کتاب: عنوان کتاب چه چیزى را القا مى‏‌کند؟

2- پیشگفتار: پیشگفتارها همیشه اطلاعات مهمى درباره منظور نویسنده از نوشتن کتاب در اختیار شما مى‏‌گذارند و به شما کمک مى‏‌کنند تا موفقیت احتمالى نویسنده را حدس بزنید.

3- فهرست مطالب: از نحوه سازماندهى کتاب خبر مى‏‌دهد و به شما کمک مى‏‌کند تا اهداف اصلى نویسنده را دریابید. فهرست مطالب به شما کمک مى‏‌کند تا ببینید نویسنده چطور مطالب خود را از نظر محتوایى، زمانى و غیره طبقه‏‌بندى و ارائه کرده است.

 متن را بخوانید

 هنگامى که متن کتاب را مى‏‌خوانید، نکات جالب آن را یادداشت کنید و پاراگراف‏‌هاى مهم را براى استفاده به صورت نقل قول در مطلبى که خواهید نوشت، ثبت کنید.

 این پرسش‏ها را نیز در ذهن داشته باشید:

1- حوزه یا ژانر کتاب از چه قرار است؟ آیا نویسنده در آن حوزه و یا ژانر حرکت کرده است؟ (اگر ضرورت دارد آن را با حوزه‏‌ها و ژانرهاى موجود مقایسه کنید)

2- کتاب از چه زاویه‏‌اى روایت شده است؟ (راوى کتاب یا همان بحث دیدگاه اول‏ شخص، داناى کل و غیره)

3- سبک نویسنده چیست؟ رسمى یا غیر رسمى؟ آیا سبک نویسنده مناسب مخاطب مورد نظر اوست؟ اگر کتاب مورد بررسى از نوع ادبى است، نویسنده از کدام ابزارهاى ادبى بهره گرفته است؟

4- آیا مفاهیم به روشنى بیان شده‌‏اند؟ نظریات  نویسنده چطور پرورش داده شده است؟ چه حوزه‏‌هایى را پوشش داده و چه حوزه‏‌هایى را پوشش نداده است؟ این امر به شما کمک مى‏‌کند تا نحوه نوشته شدن کتاب و به عبارت بهتر اقتدار اثر را ارزیابى کنید.

5- اگر کتاب مورد بررسى شما از نوع داستانى است ،درباره مقولاتى چون طرح داستان، شخصیت‏‌ها، موقعیت‏‌هاى مکانى و نحوه ارتباط آنها با مضمون اصلى یادداشت‏ بردارى کنید. نویسنده چگونه شخصیت‏‌هایش را ارائه و ترسیم کرده است؟ شخصیت‏‌ها چطور پرورش داده شده‌‏اند؟ (شخصیت‏‌پردازى) ساختار داستان چگونه است؟

6- اطلاعات ارائه شده چقدر دقیق و موثق است؟ اطلاعات ارائه شده را با منابع دیگر مقایسه و کنترل کنید.

7- اگر ضرورت داشته باشد، قطع کتاب، صفحه‏‌آرایى، نحوه استفاده از حروف، صحافى، نقشه‌‏ها و جدول‏‌ها را هم بررسى کنید و ببینید در خدمت درک بیشتر کار هستند یا خیر.

8- به انتهای کتاب رجوع کنید، آیا نمایه کتاب درست ارائه شده است؟ منابع مورد استفاده چطور است؟ آیا نویسنده از منابع درست بهره گرفته است، از منابع اولیه استفاده کرده است یا از منابع ثانویه؟ از منابع به چه نحو استفاده کرده و آیا برخى از نکات قابل‏ حذف بوده است یا خیر.

 9- و بالاخره، اثرى که خواندید کارى را به جلو برده و یا به پایان رسانده است؟ آیا به اثر دیگرى در این زمینه نیاز نیست؟ کار او را با دیگران مقایسه کنید.

با سایر منابع مشورت کنید

 سعى کنید اطلاعات بیشترى درباره نویسنده، کیفیت کار او، شهرت او، نفوذ او و غیره از منابع گوناگون به دست آورید. هر نوع اطلاعاتى که درباره کتاب مورد بررسى و یا پیرامون نویسنده آن به دست مى‏ آورید، براى محرز کردن و یا عدم احراز اقتدار یک نویسنده، مفید خواهد بود. ضمناً اگر از شرایط حاکم بر نوشته شدن اثر (از نظر اجتماعى، سیاسى، فردى و...) و یا از نظریات و تئورى‏هاى انتقادى (در حیطه ارتباطات، زبان‏شناسى و نقد ادبى) اطلاع داشته باشید، بر غناى نقد شما اضافه خواهد شد. استادان ادبیات و کتابداران مى‏ توانند در این زمینه کمک قابل توجهى به شما بکنند.

چارچوب کار داشته باشید

 حالا به یادداشت‏‌هایى که برداشته‌‏اید، دوباره نگاه کنید. سعى کنید استنباط ها و برداشت‏‌هایتان را یکدست کرده و آنها را به عبارت یا عباراتى تبدیل کنید که منظور و نظریه اصلى نقد شما را توصیف کنند. حالا مباحثى را که به نظریه اصلى شما کمک مى‏کنند به خدمت بگیرید. این مباحث باید به طرزى منطقى از نظریه اصلى شما حمایت کنند.

پیش‏نویس را بنویسید

 دوباره یادداشت‏‌هایتان را مرور کنید. با استفاده از چارچوب پیش‏‌گفته، به پیش بروید و هرجا که لازم است به یادداشت‏‌هایتان ارجاع بدهید. نقدى که مى‌‏نویسید باید دربردارنده موارد زیر باشد:

1- اطلاعات اولیه: اطلاعات اولیه، اطلاعات دقیق مربوط به کتاب‏شناختى است؛ یعنى عنوان کامل کتاب، نویسنده، مکان انتشار، ناشر، تاریخ انتشار، چاپ )اول یا دوم و...( تعداد صفحات، نمودارها، نقشه‏‌ها، قیمت و شماره استاندارد بین‏‌المللى کتاب يا شابک)

2- مقدمه: سعى کنید توجه خواننده را با همان اولین جملات خود جلب کنید. مقدمه باید دربردارنده نظریه اصلى شما باشد و وزن و لحن نقد را نشان دهد.

3- پروراندن بحث: با استفاده از مباحثى که از نظریه اصلى شما حمایت مى‏‌کنند، نقد خود را بپرورانید. در عملکرد نویسنده از توصیف، تبیین و ارزیابى استفاده کنید و نکات مهم خود را به همراه نقل قول از کتاب ارائه کنید.

4- نتیجه: اگر نظریه اصلى شما مستدل بیان شده باشد، نتیجه به طرزى طبیعى عرضه خواهد شد. مى‌‏توان از یک اظهار نظر پایانى هم استفاده کرد و حتى دوباره نظریه اصلى را تکرار کرد. اما هرگز در این بخش بحث دیگرى را باز نکنید.

 پیش‏نویس را بازنویسى کنید

1- اجازه بدهید بین پیش‏‌نویس شما و دوباره‏‌نویسى آن کمى فاصله بیفتد. این کار باعث مى‌‏شود تا نسبت به آنچه به‏ عنوان پیش‏ نویس نوشته‏‌اید، فاصله ایجاد شود.

2- پیش‏نویس را به دقت بخوانید و به دنبال روان کردن متن و تقویت انسجام آن باشید.

3- از جنبه دستورى و املاى واژه‌‏ها، به دقت نقدتان را بررسى کنید.

4- دوباره به ارجاعات خودتان دقت کنید. آیا ارجاعات شما از نظر پانوشت با اشکالى مواجه نیست؟

 نقد شما آماده انتشار است. هر خواننده‏‌اى از خواندن یک نقد حرفه‌‏اى و کارشناسانه لذت خواهد برد. لذتى که شما باعث آن شده‌‏اید. شما که به غیر از این فکر نمى‌‏کنید!؟

 پانوشت‏‌ها:

براى نوشتن این مطلب از منابع زیر استفاده شده است:

1- Drewry , John. Writing Book Reviews.Boston : The Writer, 1974 (REF PN 98. B7D7 1974)

2- Literary Reviewing. Charlottesville: University Press of Virginia, 1987. (PN441, L 847 1987-Stauffer Library Books)

3- Meek, Gerry. How to Write a Book Review. UW Library Reference Service Aids 16.(N.P:n.p,n.d)

4- Teifelbaum, Harry . How to Write Book Reports. New York: Monarch Press.1975.

5- Thomson, Ashley. How to Write a Book. Canadian Library Journal.(Dec, 1991)

6- Walford, A.J.ed. Reviews and Reviewing: A Guide. Phoenix, Az: Dryx press. 1986.  

منبع

درمان جوش صورت

January 18, 2019 by mohammadshahbazi  

جوش صورت چیست؟جوش صورت

جوش صورت

جوش یک مشکل پوستی است که در اثر تجمع چربی در بخش های مختلف بدن از جمله صورت , قفسه سینه, شانه, گردن و... به صورت جوش های سریاه , جوش سر سفید و... رخ می دهد.

علت چیست؟

برخی جوش ها در دوران نوجوانی که معروف به جوش غرور جوانی هستند نمایان می شوند. اما به طور کلی عواملی هستند که پایه واساس جوش صورت به شمار میروند که از بین آنها اصلی ترین شان هورمون ها و اختلالات آنها , مصرف داروهای خواص که حاوی آندروژن و.. هستند, داشتن رژیم غذایی نامناسب حاوی چربی و فست فودها , استفاده از لوازم آرایشی چرب و نامناسب و بدتر از تمام این عوامل استرس به وجود آورنده جوش صورت هستند.

جوش در هر منطقه از پوست نشانه چیست؟

وجود جوش در پیشانی مشکل گوارشی و مصرف فست فودها را نشان میدهد.

اگر قسمت وسط ابروها جوش میزند مشکل از کبد و مصرف غذاهای چرب است.

جوش و لک اطراف چشم و حتی سیاهی دور چشم نشانگر مشکل در کلیه است که با نوشیدن آب به اندازه کافی تا حدی برطرف می شود.

روی گونه اگر بیشتر از هر جای دیگر پوست صورت جوش میزند دلیل مشکل سیستم تنفسی و آلرژی است که به حذف مصرف سیگار و رعایت کردن برنامه غذایی مناسب برای آلرژی برطرف می شوند.

اگر روی بینی شما جوش و لک بسیار ظاهر می شود باید مراقب قلب خو باشید و ویتامین B بیشتر مصرف کنید.

جوش هایی که در منطقه چانه و اطراف لب نشانگر اختلالات هورمون و وجود استرس است.

اگر روی گوشهایتان جوش میزند دوباره مشکل کلیه باعث بروز این مشکل است.

درمان:

پوست به طور طبیعی برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش صورت در سطح پوست ماده ترشی را ترشح می کند که این عمل در زمان وجود و ترشح چربی و یا خشکی زیاد به درستی ترشح و عمل نمی کند که برای انجام بهتر این بخش از پوست بهتر است از قلیایی کردن پوست توسط صابون خودداری کنیم و تا حد امکان از مصرف مواد غذایی و یا کرم های چرب خودداری کنیم و در عین حال رطوبت پوست را به وسیله مصرف آب و میوه و سبزیجات تامین کنیم. خب در قسمت پایین بهترین روش های درمان جوش صورت رو برای شما دوستان گل قرار دادیم

درمان خانگی:

برای درمان سریع جوش صورت شب قبل از خواب مقداری خمیر دندان بر روی جوش بمالید تا صبح جوش بسیار ضعیف و از بین رفته است.

وجود میکروب های عفونت زا عامل ایجاد جوش های صورت هستند و برای حل این مشکل می توانید مقداری پرتقال و یا از دیگر مرکبات را بر روی پوست بمالید .

با مالیدن پیاز خام جوش صورت به سرعت درمان میشود.

ریشه گیاه بابا آدم را جوشانده و مصرف کنید تا کبد شما را پاک کند و از بروز جوش تا حد بالایی جلوگیری کند.

همچنین از ماسکهایی که در بخش های قبلی سلامت نمناک به شما معرفی کرده ایم استفاده کنید که در کنار آنها ماسک ماست و خیار , ماسک سیب رنده شده و عسل و کمی آبلیمو و.... ماسک های فوق العاده مناسبی برای برطرف کردن جوش صورت هستند.

 عسل نیز برای درمان جوش های بزرگ مفید است چون خاصیت ضد باکتریای قوی دارد و عفونت را درمان می کند.

  مقداری خمیر زردچوبه تهیه کرده و آن را قبل از خواب روی جوش بمالید و هنگام صبح با آب بشویید.

 

ماسک

 

روغن چای نیز خاصیت ضد باکتریایی دارد. روغن درخت چای به کاهش قرمزی و تورم کمک می کند و مانع زخم شدن محل جوش می شود.

مراقب باشید از مصرف صابون هایی که موجب بروز حساسیت و واکنش های آلرژیک می شوند، پرهیز کنید و قبل از خواب از خوردن غذاهای خیلی چرب و ادویه دار خودداری نمایید چون در بروز آکنه ها تاثیر فوق العاده ای دارند.

 راههای درمان دیگر:

برخی محلول ها و ترکیبات تجویز شده توسط پزشک با توجه به نوع پوست و جوش

لایه برداری پوست و لیزر درمانی

آنتی بیوتیک ها هم گاها در درمان موثر خواهند بود.

منبع

آموزش تعمیرات موبایل

December 19, 2018 by mohammadshahbazi  

آموزش تعمیرات موبایل

 

 آموزشگاه فن آموزان تهران درسال 1389 با فعالیت و زحمات آقای محسن سالار رضایی آغاز به کار نمود. در این آموزشگاه دوره های تخصصی مهارتهای برق به صورت گروهی و خصوصی برگزار می شود. از جمله دوره های پرطرفدار این آموزشگاه، آموزش تعمیرات موبایل می باشد. این دوره ویژه بازار کار بوده و تمام آموزش ها به صورت عملی تدریس می شود و تحت نظر اساتید مجرب و با سابقه برگزار می شود. آموزش تعمیرات موبایل شامل تعمیرات سخت افزار و نرم افزار موبایل می باشد و گوشی های اندروید و آیفون را شامل می شود. در این دوره یک پک نرم افزاری کامل از نرم افزارهای مورد نیاز موبایل نیز به شما اهدا خواهد شد.

این آموزشگاه سعی دارد تا با کامل ترین تجهیزات کارگاهی دوره های آموزشی خود را برگزار نماید و تا به حال توانسته است رضایت صدها کارآموز را جلب نماید و عده زیادی از آنها را وارد بازار کار نماید.

آموزش plc

 

آموزش PLC به عنوان یکی از پرکاربردترین شاخه های برق همواره مورد توجه دانشجویان و علاقه مندان رشته مهندسی برق بوده است به همین دلیل این آموزش با سرفصل های بسیار کامل و انجام چندین نمونه پروژه اجرایی (راه اندازی شده در شرکت ها) در آموزشگاه فن آموزان در قالب دوره های آموزش پی ال سی درجه 2 و درجه 1 برگزار می گردد. علاقمندان با شرکت در این دوره ها می توانند از تجربه اساتید مجرب که چندین پروژه اجرایی را در شرکت های به نام و بزرگ انجام داده اند و دارای رزومه کاری بسیار عالی در PLC هستند استفاده لازم را ببرند.

 همچنین آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل وسایل یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، مایکروفر، آبمیوه گیری و وسایل خرد آشپزخانه آموزش داده می شود.

دوره هایآموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش plc و آموزش تعمیرات موبایل دارای 30 درصد تخفیف به مدت محدود می باشند.

آدرس آموزشگاه: خیابان جمهوری - بعد از تقاطع ولیعصر - بعد از فروشگاه رفاه - ساختمان تجاری و اداری 24 - طبقه 6

تماس با شماره تلفن : 66489523-021 

تلگرام ادمین : 09369332063

آدرس کانال تلگرام: telegram.me/fanamoozantehran

بهترین نرم اقزار آهنگ سازی

November 25, 2018 by mohammadshahbazi  

MAGIX ACID Music Studio v10.0 Build 134 نرم افزاری است برای مسترینگ و میکس کردن فایلهای صوتی.این نرم افزار با دارا بودن امکاناتی فوق العاده برای حرفه ای ها تدوین صوت از بهترین گزینه ها به شمار می رود. همانطور که از نامش هم پیداست این ابزار با قدرت مثال زدنی سونی عمل می کند.یکی از ویژگی های برتر این نرم افزار پشتیبانی Audio Track ها و MIDI های نا محدود است که این ویژگی به شما آزادی عمل خواهد داد و این بدان معنی است که شما می توانید بی نهایت آلات موسیقی و صداهای مختلف در نرم افزار وارد کنید و دامنه پروزه خود را گسترش دهید.

امکانات نرم افزار MAGIX ACID Music Studio v10.0 Build 134 :
– افکت های صوتی با کیفیت استودیو : شما می توانید افکت های کاملا حرفه ای مانند EQ ، برعکس کردن ، تاخیر ، گروه کر ، Flanging ، تغییر فاز و Distorion را روی موزیک خود انتخاب کنید.
– ساخت موزیک جدید با ابزار قدرتمند ویرایش MIDI و ساخت توالی.
– کتابخانه کامل Loop های سری Sony Sound به صورت رایگان (قیمت این مجموعه به صورت عادی ۹۹$ دلار است ).
– استفاده از خودآموزهای کامل برای یادگیری روش استفاده از نرم افزار در طول کل پردازش های آن.
– شما می توانید موزیک ساخته شده را روی CD رایت کرده و یا آن را در فرمت محبوب MP3 روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. سپس می توانید آن را در وبسایت های مخلتف آپلود کنید و یا روی تمامی دستگاه های پخش موسیقی قابل حمل اجرا کنید.
– دارا بودن دو پکیج اختصاصی نرم افزار  Studio Devil و TruePianos ( پلاگین گیتار و پیانو).
– ورودی داخلی MIDI برای وارد کردن و ویرایش سریع داده های MIDI.
– امکان ذخیره و Cloud کردن در SoundCloud.
– سازگاری با سیستم عامل های Microsoft® Windows® ۷, Windows 8 or Windows 8.1.
و…

منبع : asriran

منبع : https://beatestan.com/2018/11/8-tips-4-choosing-the-right-daw/

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ

November 18, 2018 by mohammadshahbazi  

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی lenovo g770

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

با بخش بررسی لپ تاپ مجله اینترنتی بیست ستون همراه باشید

هم‌اکنون استقبال کاربران از لپ ‌تاپ‌های هیبریدی و کروم بوک‌ها روز به روز در حال افزایش است، اما دراین‌بین کاربرانی هم وجود دارند که همچنان به دنبال خرید لپ تاپی سنتی، با ‌صفحه نمایش بزرگ و درعین‌حال مقرون به صرفه هستند. برای این دسته از افراد لپ تاپ lenovo g770 که در برخی از منابع با نام lenovo g70-70 هم شناخته می‌شود، گزینه‌ای فوق‌العاده مناسب محسوب خواهد شد.

این لپ تاپ در نسخه‌های گوناگونی عرضه‌شده که هر یک از آن‌ها با توجه میزان هزینه‌ی مدنظرتان می‌توانند ارتقاء سخت افزاری خاصی را به همراه داشته باشند. به مدل‌های مختلف این لپ تاپ در ادامه‌ی مقاله اشاره خواهیم داشت، اما هم‌اکنون ما قصد نقد و بررسی نسخه‌ای از این محصول را داریم که به پردازنده‌ی intel core i5 4210u تجهیز است. بنابراین ما مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

مشخصات

برند تولیدکننده: کمپانی لنوو (lenovo) 

مدل: g70-70 یا g770 

صفحه نمایش: نمایشگر 17.3 اینچی نوع ips lcd 

وضوح تصویر: 900*1600پیکسل

پردازنده (cpu): intel core i5 4210u 

پردازنده‌ی گرافیکی (gpu):  intel hd graphics 4400 

رم: 8 گیگابایتی ddr3l با فرکانس کاری 1.6 گیگاهرتز

هارد درایو (ssd): 1 ترابایت 

سیستم صوتی: اسپیکرهای دوبل دالبی (dolby) 

صفحه کلید: سبک island 

وب کم: 0.3 مگا پیکسلی 

پورت hdmi:دارد 

پورت vga: دارد 

پورت usb 2.0: 2 عدد 

پورت usb 3.0: 1 عدد 

وای‌فای802.11 b/g/n/ac 

بلوتوث: دارد (نسخه‌ی 4.0

 ابعاد: 2.8*28.2*41.9 سانتیمتر وزن: 2.9 کیلوگرم 

باتری: 4 سلولی و نوع لیتیومی با ظرفیت 2800 میلی‌آمپر ساعت 

سیستم عامل: نسخه‎‌ی 64 بیتی سیستم عامل ویندوز 8.1 

 

طراحی و ساخت

همان‌طور که اشاره داشتیم لپ تاپ g770 کمپانی لنوو یک لپ تاپ مقرون به صرفه به شمار می‌رود، اما طراحی فوق‌العاده‌ی بدنه و ظاهر این محصول به واقع جلوه‌ای خاص و به دور از ظاهر سایر محصولات مشابه و ارزان قیمت به آن اهدا کرده است. جنس بدنه‌ی اصلی این لپ تاپ از مواد آلومینیومی است که به شیوه‌های دقیقی جلاء داده شده، بنابراین جای تعجبی وجود ندارد که لکه‌های دست کاربر به راحتی بر روی بدنه‌ی آن قابل مشاهده باشند.

در تصویر زیر نمای جلو و عقب لپ تاپ g770 لنوو را در شرایط بسته بودن مشاهده می‌کنید. همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره داشتیم ابعاد این لپ تاپ 2.8*28.2*41.9 سانتیمتر است و وزن آن 2.9 کیلوگرم اندازه‌گیری شده است. شاید وزن 2.9 کیلوگرمی این محصول در نگاه اول تا حدی زیاد به نظر آید، اما نباید فراموش کنیم که g770 لنوو لپ تاپی بهره‌مند از ‌صفحه نمایش 17 اینچی است.

صفحه کلید

سبک استفاده شده در طراحی صفحه کلید‌ لپ تاپ g770 لنوو سبک اختصاصی island است. در صفحه کلیدهای نوعی "island style" ، هر یک از دکمه‌های صفحه کلید به شکل مربع با گوشه‌های گرد طراحی می‌شوند و عملیات تایپ با استفاده از آن‌ها فوق‌العاده بی‌دردسر خواهد بود.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

 

تاچ پد

تاچ پد به کار گرفته شده در لپ تاپ g770 ابعادی معادل با 7*10.5 سانتیمتر را به همراه دارد، بنابراین فضای کافی به منظور استفاده‌ی هرچه آسان‌تر از تاچ پد محصول ایجاد شده است. این تاچ پد قابلیت پشتیبانی از "اشارات لمسی" یا اصطلاحا "touch gesture" را داراست. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید با استفاده از دو انگشت خود به‌طور همزمان در برخی از محیط‌های دستور چرخش تصویر نمایش داده‌شده را بدون نیاز به ‌موس اعمال کنید. به‌طورکلی این تاچ پد تقریبا از تمامی قابلیت‌های اشاره‌ای ویندوز 8.1 مایکروسافت پشتیبانی به عمل می‌آورد.

 

قابلیت‌های اتصال

لپ تاپ مقرون به صرفه‌ی g770 کمپانی لنوو از نظر قابلیت‌های اتصال هم نسبتا غنی محسوب می‌شود. در تصویر زیر نمایی از بخش کناری و سمت راست این لپ تاپ را مشاهده می‌کنید.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

همان‌گونه که می‌بینید در لبه‌ی سمت راست این لپ تاپ سوکت میکروفون و هدست، شیار کارت‌خوان، یک پورت usb 3.0، درایو نوری مربوط به dvd و پورت قفل امنیتی تعبیه شده است. حال نگاهی به بخش کناری سمت چپ این محصول می‌اندازیم.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

در لبه‌ی سمت چپ این لپ تاپ پورت اتصال hdmi، lan، vga، دو پورت اتصال usb 2.0 و سوکت ‌شارژر دستگاه لحاظ شده است. به‌طورکلی قابلیت‌های اتصال لپ تاپ g770 لنوو مناسب و کافی به نظر می‌رسند و این موضوع می‌تواند یکی از مزیت‌های طراحی این محصول به شمار آید.

صفحه نمایش

نمایشگر لپ تاپ lenovo g770 ‌صفحه نمایشی 17.3 اینچی و از نوع ips lcd با وضوح تصویر 900*1600 پیکسل است. نمایشگر بزرگ این لپ تاپ یکی از مزیت‌های اصلی آن به شمار می‌رود که توجه بسیاری از کاربران را به سمت‌وسوی خویش جلب می‌کند. بااین‌وجود ‌صفحه نمایش این محصول از قابلیت لمسی پشتیبانی به عمل نمی‌آورد.

لنوو در این لپ تاپ از ‌صفحه نمایش براق استفاده کرده که به مراتب عملکرد آن را در برخی از شرایط تحت تاثیر قرار خواهد داد. بااین‌وجود استفاده از ‌صفحه نمایش ips lcd در طراحی این محصول تا حدی از بروز مشکلات عمده در شرایط مختلف نظیر تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری به عمل آورده است. بااین‌وجود هنگامی‌که نمایشگر لپ تاپ g770 در شرایط تابش مستقیم نور قرار می‌گیرد بازتاب نسبتا آزاردهنده‌ای را به همراه خواهد داشت. به منظور درک بهتر این موضوع تصاویر زیر را مشاهده کنید.

 

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

بر اساس بررسی‌های انجام شده عملکرد نمایشگر لپ تاپ g770 در زوایای دید گوناگون فوق‌العاده مناسب است، اما در سمت مقابل میانگین روشنایی یا "brightness" نمایشگر این محصول چیزی در حدود 280 نیت اندازه‌گیری شده که رقم چندان مناسبی محسوب نمی‌شود. برای درک بهتر این موضوع به تصویر بالا توجه کنید. همان‌گونه که می‌بینید وضوح تصویر ‌صفحه نمایش این لپ تاپ با ایجاد زاویه کاملا حفظ شده اما تابش نور مستقیم به نمایشگر آن در گوشه‌ی سمت راست و پایین تصویر کاملا مشخص بوده و آزاردهنده به نظر می‌رسد.

عملکرد

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم ما قصد نقد و بررسی نسخه‌ای از لپ تاپ g770 لنوو را داریم که به نسل چهارم پردازنده‌‌ی core i5 4210u کمپانی اینتل مجهز است. پردازنده‌ی intel core i5 4210u، یک پردازنده‌ی دو هسته‌ای با فرکانس کاری 1.7 گیگاهرتز و حافظه‌ی نهان کش (cache) 3 مگابایتی است که در شرایط توربو فرکانس کاری هسته‌های آن تا سقف 2.7 گیگاهرتز قابل افزایش هستند.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

در کنار پردازنده‌ی اصلی (cpu) دستگاه، پردازنده‌ی گرافیکی intel hd graphics 4400 به کار گرفته‌شده و ‌رم 8 گیگابایتی نوع ddr3 و هارد درایو (hhd) 1 تربایتی سایر خصوصیات سخت افزاری نسخه‌ی بررسی‌ شده‌ی لپ تاپ g770 کمپانی لنوو را تشکیل می‌دهند. به‌طورکلی پردازنده‌های core i5 به منظور مدیریت فعالیت‌های روزمره، نه چندان سنگین و حتی اجرای بازی‌های معمولی بسیار قدرتمند هستند. در سمت مقابل لنوو لپ تاپ g770 خود را به ‌رمی 8 گیگابایتی تجهیز کرده که به مراتب عملکرد مجموعه را در هر شرایطی بهبود می‌بخشد.

بنابراین اگر بخواهیم دید واقع‌بینانه‌ای به موضوع داشته باشیم، لپ تاپ مقرون به صرفه‌ی g770 لنوو قابلیت‌ پردازشی مناسبی را به همراه دارد، اما این موضوع بدان معنا نیست که این لپ تاپ و به خصوص پردازند‌ه‌ی گرافیکی intel hd graphics 4400 آن قادر به پشتیبانی از تمامی بازی‌های سنگین و پر گرافیک موجود کنونی در بازار خواهد بود. اگر از افراد فوق‌العاده علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای پر گرافیک و سنگین هستید خرید لپ تاپ g770 توصیه‌ی مناسبی برای شما به شمار نمی‌رود.

باتری

باتری لپ تاپ lenovo g770 یک باتری لیتیومی 4 سلولی با ظرفیت 2800 میلی‌آمپر ساعت است که صادقانه باید اعتراف کنیم گزینه‌ی مناسبی برای یک لپ تاپی 17.3 اینچی به شمار نمی‌رود. بر اساس بررسی‌های انجام شده باتری این لپ تاپ توانسته چیزی در حدود 3 ساعت و 25 دقیقه در شرایط عملکردی خاصی دوام داشته باشد. این موضوع در حالی است که سایر لپ تاپ‌های مشابه و حتی برخی از آن‌ها که قیمت ارزان‌تری نسبت به این محصول دارند، در بررسی مشابه، چیزی در حدود 5 ساعت دوام را از خود به ثبت رسانده‌اند.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

به‌طورکلی عملکرد ضعیف باتری لپ تاپ g770 کمپانی لنوو یکی از عمده‌ترین و اصلی‌ترین نقطه ضعف‌های این محصول به شمار می‌رود.

ارتقاء سخت افزاری و سایر نسخه‌های موجود

با نگاه کردن به جدول زیر اطلاعات دقیق مربوط به چهار نسخه‌ی گوناگون از لپ تاپ g770 کمپانی لنوو را دریافت خواهید کرد. هم‌اکنون نسخه‌های بهره‌مند از پردازنده‌های core i3، core i5، core i7 این محصول وجود دارند که با شرایط و ضوابط خاصی در کنار سایر جنبه‌های سخت افزاری قابل ارتقاء به فروش می‌رسند.

 

نقد و بررسی لپ ‌تاپ مقرون به صرفه‌ی Lenovo g770

نتیجه‌گیری

با بررسی دقیق لپ تاپ g770 کمپانی لنوو متوجه شدیم که این محصول با توجه به مقرون به صرفه بودن خود از طراحی ظاهری و سخت افزاری بسیار مطلوبی بهره‌مند است. بااین‌وجود برخی از جنبه‌های طراحی آن می‌توانست بهتر از این هم در نظر گرفته شود. در بخش زیر لیستی شامل مزیت‌ها و معایب لپ تاپ g770 کمپانی لنوو ارائه شده است. به‌طورکلی اگر به دنبال لپ تاپی مقرون به صرفه، با ‌صفحه نمایش بزرگ و کارایی متوسط هستید، lenovo g770 یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی‌تان به شمار می‌رود.

مزیت‌ها:

طراحی ظاهری شیک صفحه کلید و تاچ پد عالی قیمت مناسب صفحه نمایش بزرگ مناسب برای انجام امور روزانه پورت‌های اتصال کافی

 معایب:

صفحه نمایش براق و عملکرد ضعیف آن در قبال تابش نور باتری فوق‌العاده ضعیف عملکرد گرافیکی نه چندان عالی وب کم ضعیف عدم پشتیبانی‌صفحه نمایش از قابلیت لمسی

منبع: www.bistsotoon.com

 

 

تور مالزی چگونه است ؟

November 16, 2018 by mohammadshahbazi  

 

دین رسمی مردم، اسلام شافعی می باشند که حدود 58% از کل جمعیت را تشکیل می دهند و پیروان بودیسم، کنفسیوس، مسیحیت و سایر ادیان نیز طبق قانون اساسی برای انجام شعائر مذهبی خود از آزادی کامل برخوردارند و شما میتوانید با تور مالزی و سفر به این کشور از نزدیک دین مردم این کشور را مشاهده کنید.

این کشور دارای آب و هوای مرطوب و استوایی و بدون فصول متمایز است، متوسط دما 30-26 و میزان بارندگی 400-250 سانتی متر در سال می باشد.

ایمنی و امنیت

1- جنوب شرق آسیا در سالهای اخیر از طرف گروههای تندرو هدف برخی حملات و بمب گذاری ها قرار گرفته و به همین دلیل بر ناامنی این منطقه افزوده است. از جمله این حملات می توان به انفجارهای بالی در اکتبر 2002 اشاره نمود.

2- لازم است محل سکونت خود را در مراکز و هتل های شناخته شده انتخاب نمائید و از رفت و آمد در مراکز و مناطقی که می تواند مورد هدف گروههای تندرو قرار گیرد اجتناب ورزید.

3- جيب بري ،‌کف زني ، کيف قاپي ، سرقت مدارک ، موبايل ، رايانه لپ تاپ ، دوربين و ..... با استفاده از غفلت مسافرين در حين خريد در فروشگاهها ، سوپرمارکت ها و اماکن شلوغ و نيز صحنه سازي از قبيل ريختن سکه ، انداختن دسته کليد و غيره اطراف سوژه مورد نظر و مشغول کردن وي انجام مي گيرد .

4- بعضا افرادي به محل اقامت اتباع خارجي مراجعه و با اظهار اينکه وي در برخي از مسابقات برنده شده است مبالغي را جهت انجام امور اداري مطالبه و قول مي دهند وجه دريافتي را بهمراه جايزه ( که عمدتا رقم قابل ملاحظه اي را اعلام مي نمايند ) مسترد نمايند . روش مذکور از شيوه هاي جديد کلاهبرداري بوده و در صورت برخورد از هرگونه همکاري و پرداخت وجهي خودداري نمائيد .

5- بانوان ايراني که زيورآلات مورد استفاده خود را در معرض ديد عموم قرار مي دهند طعمه هاي مناسبي براي سارقين مي باشند .

6- توصيه مي گردد از قدم زدن در مناطق خلوت و هنگام شب خودداري نمائيد .

7- گزارش هائی مبنی بر سرقت گذرنامه و دیگر مدارک مسافرتی اتباع خارجی دریافت گردیده است؛ بنابراین لازم است هنگام تردد در داخل شهر، در محل های بازرسی، ترمینال ها، فرودگاه و دیگر مراکزی که گذرنامه شما مورد رویت قرار می گیرد، با هوشیاری تمام عمل نمائید.

8- برای استفاده از کارت های اعتباری، باید با هوشیاری هر چه تمامتر اقدام نمائید، چون در صورت سهل انگاری، توسط تبهکاران از کارت های اعتباری شما یا کد آن تصویر برداری شده و با خریدهای کلان، مخارج هنگفتی را بر شما تحمیل می نمایند.

 

 

قوانین، آداب و رسوم

1- در این کشور برای جرایم مواد مخدر مجازاتهای شدیدی از جمله حبس های طولانی و اعدام اعمال می گردد.

2- در فرودگاه یا سطح شهر در صورتی که مظنون به استعمال مواد مخدر باشید از شما آزمایشاتی را به عمل خواهند آورد، بنابراین توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور، چنانچه آزمایشات مربوطه را قبلا انجام داده اید، آنها را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز ارائه نمائید.


3- مالزی یک کشور با فرهنگ های مختلف می باشد ولی به عنوان یک کشور اسلامی، قوانین وآداب و رسوم اسلامی در آنجا رعایت میگردد.

4- اتباع خارجی در صورت سفر به این کشور باید در فرودگاه برای ورود ارزهای خارجی، اظهار نامه مربوطه را تکمیل نمایند تا در صورت خروج از کشور بتوانند مبلغ مورد نظر را با خود خارج نمایند، لذا توصیه می شود در تکمیل اظهار نامه دقت نمائید تا در هنگام خروج با مشکل مواجه نشوید.

5- در مالزی مناطق مختلفی برای توریست ها وجود دارد که لازم است قبل از انجام هرگونه بازدید از آن مناطق، از مقامات محلی مجوز لازم را دریافت نمائید.

6- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

7- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

8- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.


الزامات ورود و اقامت

1- ورود به مالزی با گذرنامه های با اعتبار کمتر از شش ماه، غیر ممکن است لذا توصیه می گردد قبل از سفر به این کشور اعتبار گذرنامه کنترل شود.

2- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی معادل 46 هزار ریال می باشد. مضاف بر اینکه جهت فوریت صدور روادید هزینه ای دریافت نمی گردد و در صورت رد تقاضا وجه دریافت شده قابل استرداد خواهد بود.

بهداشت

1- سازمان بهداشت جهانی این بیماریهای را در مالزی گزارش نموده است:

هپاتیت A/ وبا/ انسفالیت ژاپنی نوع B/ مالاریا/ شیستومیازوز (بیماری انگلی ناشی از کرم شیستومیاز)/ سل/ تب تیفوئید/ تب دنگی

2- توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

3- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

4- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

5- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب معدنی) دقت نمائید.

6- تب دنگي که در اثر گزيدن پشه اي به همين نام عارض مي گردد ، داراي علائمي چون سردرد ، کمر درد و پشت درد ، تب شديد ، تهوع و خارش و جوش در قسمت هاي مختلف بدن مي باشد . پشه دنگي عموما در ساعات اوليه صبح و يا ساعات پاياني روز اقدام به گزيدن نموده و مراکز اصلي فعاليت آن کوالالامپور ، ايالت هاي پنانگ و سلانگور است . تب دنگي که در اثر گزيدن پشه اي به همين نام عارض مي گردد ، داراي علائمي چون سردرد ، کمر درد و پشت درد ، تب شديد ، تهوع و خارش و جوش در قسمت هاي مختلف بدن مي باشد . پشه دنگي عموما در ساعات اوليه صبح و يا ساعات پاياني روز اقدام به گزيدن نموده و مراکز اصلي فعاليت آن کوالالامپور ، ايالت هاي پنانگ و سلانگور است .

6- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en مراجعه نمائید.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

1- وضعیت راه ها و جاده ها در این کشور مناسب بوده و امکانات حمل و نقل به نحو مطلوبی موجود است.

2- شهرها به لحاظ ترافیکی با مشکلاتی مواجه هستند؛ لذا در صورت رانندگی در این کشور و بروز حادثه تصادف، توصیه می گردد از حرکت دادن وسیله نقلیه خودداری کنید و تا آمدن پلیس و تهیه گزارش، صحنه تصادف را ترک نکنید.

3- در بدو ورود به این کشور چنانچه در کوآلالامپور اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

4- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

کشور مالزی با 329758 کیلومتر مربع وسعت، متشکل از دو قسمت مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی یعنی ایالات صباح و ساراواک بوده و در جنوب شرقی آسیا قرار دارد.

جمعیت این کشور بیست و پنج و نیم میلیون نفر و ترکیب جمعیتی آن عبارت است از نژاد ملایو %58، نژاد چینی %25، نژاد هندی %7 و سایر اقوام و جمعیت غیر مالزیایی کمتر از %10 می باشند و مردم این کشور به زبانهای ملایو، انگلیسی، چینی و هندی صحبت می کنند
.

منبع : irangazette

ساده آرایش کنیم

November 16, 2018 by mohammadshahbazi  

 


قدم 1: مرطوب‌کننده

آرایش کردن یک هنر است. پوست صاف و انعطاف‌پذیر بهترین ابزار شماست. برای انجام این کار شما به مرطوب کننده نیاز دارید. صورت خود را بشویید و مرطوب‌کننده را بر روی پوست خود بزنید، به پوست خود چنددقیقه اجازه دهید تا کرم را به خود جذب کند.

قدم 2: استفاده از پرایمر

پرایمر پوست شما را برای پایه و سایه‌زدن آماده می‌کند. همچنین هر عیب و کاستی را پنهان می‌کند و منافذ پوست را کوچک‌تر می‌کند. بر روی پوست صورت و گردن خود بزنید.

قدم 3: کانسیلر

کانسیلر را برای پوشاندن عیب‌های صورت خود بر روی پوست خود بزنید. کانسیلر را اطراف ایرادات پوست خود با دقت ضربه بزنید و سپس با انگشت خود آن‌را با بقیه پوست ترکیب کنید. از کانسیلری استفاده کنید که از رنگ پوست شما روشن‌تر باشد.

قدم 4: کرم پایه

از کرم پایه‌ای استفاده کنید که بارنگ پوست شما سازگار باشد. بر روی قسمت‌های کوچکی از پوست چانه، گونه و پیشانی کرم پایه را بزنید. و سپس کرم را بر روی اطراف پوست پخش‌کنید تا یک‌پوست بدون عیب و طبیعی داشته باشید . در خرید پنکک ضدجوش دقت داشته باشید تا به خوبی روی پوست شما بنشیند.

قدم 5: روشن‌کننده و برنزه کننده

روشن‌کننده‌ها و برنزه کننده‌ها پوست شمارا طبیعی‌تر می‌کند. روشن‌کننده باید از پوست شما روشن‌تر باشد درصورتی‌که برنزه کننده باید از پوست شما کمی تیره‌تر باشد. برنزه کننده را بر روی خطوط فک اعمال کنید سپس روشن‌کننده‌ را بر روی استخوان‌های گونه اعمال کنید. رنگ‌ها را باهم ترکیب کنید تا جلوه‌ی طبیعی‌تری داشته باشد.در این بین پنکک خوب برای پوست خشک وپنکیک برای پوست چرب را مد منظر داشته باشید که درست انتخاب کنید.

 

قدم 6: رژ گونه

رژ گونه بزنید تا چهره‌ی خوش‌آیندی داشته باشید. محل زدن رژ گونه ، بر روی گونه‌ها را با لبخند زدن مشخص کنید و به‌دقت رژ گونه را به سمت خط موهای خود بزنید.

 

قدم 7: مداد ابرو

داشتن چشم‌های زیبا ضروری است. آن‌ها را با یک مداد ابرو برجسته‌سازی کنید. خط طبیعی ابروهای خود را دنبال کنید و از یکرنگ مداد روشن‌تر استفاده کنید.

 

قدم 8: سایه، خط چشم و ریمل

  با سایه و خط چشم زیبایی به چشم‌هایتان بدهید. از سه رنگ سایه استفاده کنید. روشن‌ترین رنگ را زیر ابرو و سپس تیره‌ترین را بالای پلک چشم اعمال کنید. سایه‌ها را در یکدیگر محوکنید تا خط واضحی باقی نماند. سپس خط چشم را در طول پلک خود بالای مژه‌ها بکشید. از ریمل برای حجیم کردن، جدا کردن مژه‌ها از یکدیگر و دادن ظاهری سالم‌تر استفاده کنید.

 

قدم 9: رژلب، خط لب و برق لب

رژلب یکی از انعطاف‌پذیرترین بخش‌های صورت است. می‌توانید رنگ‌هایی را بر اساس سلیقه با یکدیگر ترکیب کنید. درنهایت از روکش رژلب و خط لب استفاده کنید و کار خود را با برق لب تمام کنید.

قدم 10:زرق‌وبرق شبانه

مقداری لمس آرام می‌تواند آرایش روزانه شمارا به طرح آماده‌ی شبانه تبدیل کند. اضافه کردن کمی رژ گونه می‌تواند استخوان‌های گونه را برجسته‌تر کند. شما همچنین می‌توانید از خط چشم تیره‌تر برای نشان دادن جسارت استفاده کنید. درنهایت، با رژلب قرمز روشن خیره‌کننده شوید. فروشگاه اینترنتی شیک فام از سال 84 در حال فعالیت است که علاوه بر فروش اینترنتی به‌عنوان یک فروشگاه فیزیکی هم فعالیت می‌کند و تمامی مجوزها، نمادها و مدارک قانونی کسب‌وکارهای فیزیکی و اینترنتی از قبیل نماد ساماندهی، عضویت در انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی، لوگوی وزارت ارشاد را دارا هست و سال‌هاست معتبرترین رسانه‌های ایران از آنها، آگهی‌های مختلفی را درج می‌کنند.

اما مواردی که برای ما خیلی مهم بود و امکان نداشت که از فروشگاه اینترنتی که فاقد این موارد باشد بگذریم؛ خدمات، امکانات و ضمانت‌های کاملِ فروشگاه شیک فام، شامل درگاه پرداختِ امنِ بانک ملت، تضمین اصالت، تضمین قیمت، گارانتی، بازگشت وجه، عودت کالا و پرداخت در محل هست که همگی واقعی هستند و به‌هیچ‌وجه جنبه‌ی تبلیغاتی ندارند.

اگر تمایل به بررسی شیک فام را دارید میتوانید از لینک های رنگی اول مقاله استفاده کنید .

هدیه ما به شما : با مراجعه به سایت شیک فام میتوانید در خبرنامه عضو شوید تا کد تخفیف برای خرید را دریافت کنید.

 امیدوارم تجربه‌ی خریدی عالی از فروشگاه اینترنتی آرایشی و بهداشتی شیک فام را داشته باشید.

نکاتی برای سلامتی کودکان

November 16, 2018 by mohammadshahbazi  

به طور مسلم، بزرگ ترین آرزوی هرمادر و پدری این است كه كودكانشان، هم از رشد طبیعی برخورداربوده و سالم و شاداب باشند و هم از گزند بیماری ها درامان بمانند درواقع سلامت کودکان مهمترین آرزوی والدین است.

این آرزویی كاملا طبیعی و منطقی است ؛ به ویژه آنكه كودكان ، گروهی از افراد جامعه را تشكیل می دهند كه به دلایل زیر تغذیه آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است :

- چون كودكان در مرحله ی رشد سریع هستند، نیازهای تغذیه ای شان اهمیت خاصی دارد وهر نوع اختلالی كه درتغذیه ی آنان پیش آید، می تواند موجب وارد آمدن لطمات شدیدی به رشد آنان شود؛

-برخی از عوارضی كه به علت تغذیه ی غلط  در سلامت كودكان ایجاد می شود، چنانچه به سرعت درمان نگردد، جبران ناپذیر بوده و ممكن است تا آخر عمر گریبان گیر آنان باشد؛

- كودكان حساس تر و آسیب پذیرتر از بزرگسالان هستند و كمبود ها و اختلالات تغذیه ای موجب كاهش قدرت ایمنی آنان می شود، هم چنین آنها را رنجور، بیمار و ناتوان خواهد ساخت؛

-  كودكان درمرحله ی یادگیری سریع هستند و تغذیه ی ناكافی و  نامناسب می تواند قدرت یادگیری و حافظه ی آنان را تا حد قابل توجهی كاهش دهد و این امر می تواند، در آینده ، نیروی فعال جامعه را فلج كرده و خسارات عظیم و جبران ناپذیری به سلامت جامعه وارد سازد.

- بنابراین با توجه به اهمیت خاص سلامت كودكان و جایگاه مهمی كه این گروه درخانواده و جامعه دارند، لازم است به تغذیه و سلامت آنان توجه كافی مبذول شود.

- برای تشخیص این كه آیا تغذیه ی كودكانمان صحیح و مناسب است یا نه ،مهم ترین گام ، بررسی اثراتی است كه تغذیه روی سلامت آنان به جا می گذارد. با چندین معیار می توانیم به كفایت و تعادل تغذیه ی كودكان پی ببریم؛ این معیارها عبارت اند از:

- رشد؛

- وضعیت ظاهری و فیزیكی كودك؛

- قدرت یاد گیری ؛

- تحرك و شادابی ؛

- مقاومت در برابر بیماری ها .

چنانچه كودك ، لاغر و كم وزن باشد و وزن گیری منطبق با استاندارد انجام نشود، باید چاره ای موثر وعاجل اندیشید. درچنین مواردی یكی از مهم ترین اقدامات ، توجه به وضعیت تغذیه كودكان است. كمبودهای تغذیه ای به رشد كودكان لطمه زده و رشد آنان را دچاراختلال خواهد كرد .

بعضی ازافراد تصور می كنند، رشد قدی كودك، صرفا" یك عامل ژنتیك است و به طور كامل تحت تاثیر ارث قرار دارد. البته ارث، به طور مسلم در رشد قدی افراد موثر است؛ ولی دربسیاری از جوامع توانسته اند با تغذیه ی صحیح، كافی و متعادل و نیز ورزش مناسب و مداوم ، به رشد همگان كمك كرده و افزایش قابل توجهی در رشد قدی آنان ایجاد كنند . به طور كلی تغذیه ی كافی ، صحیح و متنوع در رشد كودكان تاثیر زیادی دارد.

دربین مواد مغذی ، عواملی كه تاثیر بیشتری در رشد دارند، عبارت اند از:

پروتئین - انرژی  - ویتامینA- ویتامینDو املاحی مانند: كلسیم ، فسفر، ید و روی .

چنانچه به منابع غذایی این عوامل توجه كنیم،  می بینیم دسترسی به آنها به طور كامل امكان پذیر و آسان است و با برنامه ریزی صحیح می توانیم دربرنامه ی غذایی روزانه ی  كودك، از این مواد به مقدار كافی استفاده كنیم .

مواد پروتئینی

این مواد دارای دو منبع حیوانی و گیاهی هستند.

منابع حیوانی پروتئین عبارت اند از : انواع گوشت قرمز، مانند: گوشت گوساله و گوسفند ، گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، امعاء و احشا مانند جگر، دل و قلوه ، مغز، زبان ،  شیر و لبنیات و تخم مرغ .

منابع گیاهی پروتئین عبارت اند از: حبوبات ، غلات و مغزها. لازم به ذكر است كه منابع حیوانی پروتئینی دربدن كاربرد بهتری دارند و تقریبا" به طور كامل تری به مصرف رشد ، سازندگی ، ترمیم و تولید هورمون ها، آنزیم ها وآنتی بادی ها می رسند.

پروتئین های گیاهی از نظراسید های آمینه ی اساسی ، كامل نیستند، بنابراین  كاربرد ضعیف تری دربدن دارند؛ ولی چنانچه مخلوطی از دو نوع پروتئین گیاهی به طور مثال مخلوطی از «غلات وحبوبات» مثل عدس پلو یا  « حبوبات و مغزها» مثل خوردن چند عدد گردو پس از یك غذای حاوی حبوبات ویا « غلات و مغزها» مثل شیرینی های گردویی ، بادامی یا نان كنجدی مصرف شوند، دراین صورت ، اسیدهای آمینه یك دیگر را كامل كرده و كاربرد تغذیه ای آن ها در بدن بالا می رود و به طور كامل تری به مصرف می رسند.

البته كودكان و نوجوانان كه درحال رشد هستند و نیاز به پروتئین بیشتری دارند، باید مقدار بیشتری پروتئین حیوانی در برنامه ی غذایی روزانه ی خود بگنجانند.

انرژی

برای رشد و ساخته شدن سلول ها، نیاز به انرژی است ؛ برای تامین انرژی كودكان باید همزمان از مواد نشاسته ای مانند برنج ، نان، ذرت ، ماكارونی ، آرد ، گندم ، جو و چربی ها مانند كره و روغن های گیاهی وهمچنین مغزها از قبیل گردو، بادام ، پسته ، بادام زمینی ، بادام هندی ، فندق و تخمه استفاده كرد. میوه های شیرین نیز، ا زمنابع غنی انرژی محسوب می شوند.

توجه داشته باشید كه درمصرف مواد  انرژی زا هرگز نباید افراط كرد؛ زیرا موجب افزایش وزن وچاقی می شود.

وزن بدن ، معیار خوبی جهت تخمین كفایت یا كمبود مصرف مواد انرژی زا است، چنانچه وزن كودك كمتر از حد استاندارد باشد ، نشانه ی كمبود انرژی است و لذا باید مصرف مواد انرژی زا را افزایش داد.

اگر وزن ، بیش از حد استاندارد باشد نشان دهنده ازدیاد مصرف مواد انرژی زا است كه در این صورت باید مصرف كربوهیدرات ها وچربی ها را محدود كرد.

ویتامینA

این ویتامین تاثیر قابل توجهی در رشد دارد و چنانچه كودكان و نوجوانان دچار كمبود این ویتامین شوند، به رشد آنان لطمه وارد شده  و كوتاه قد باقی خواهند ماند.

ویتامینA در موادی مانند جگر، كره حیوانی ، زرده ی تخم مرغ ،  شیر و لبنیات پر چرب وجود دارد .بهتر است غذای كودكان كم اشتها را با این مواد تكمیل كنید.

منابع گیاهی ویتامینA  عبارت اند از:

سبزی هایی  كه دارای برگ سبز تیره ، زرد تیره و نارنجی هستند؛  مانند سبزیجات برگی ، هویج ، گوجه فرنگی و میوه هایی مانند طالبی ، زردآلو، شلیل و هلو.این مواد را بصورت تازه و كاملا شسته شده، در اختیار آنها بگذارید.

ویتامینD

ویتامینD از طریق تابش اشعه ی ماوراء بنفش نور خورشید به پوست ، در بدن تولید می شود. درتولید ویتامینD در بدن، این عوامل موثر اند:

الف – شدت تابش نور خورشید به پوست  ، ب – مدت زمان تابش ،ج – كیفیت تابش نورخورشید

 بنابراین سه مورد  باید نور خورشید بصورت ملایم ،  به مدت نیم ساعت در روز، به طور مستقیم ( نه از پشت شیشه)  به پوست كودك بتابد تا مقدار كافی ویتامینD در بدن تولید شود.

كلسیم و فسفر

كلسیم و فسفر املاحی هستند كه ماده ی اصلی استخوان ها را تشكیل می دهند. چنانچه دردوران رشد، كلسیم و فسفر به میزان كافی مصرف نشود، در رشد آنها اختلال ایجاد شده و روند رشد به خوبی و به طور كامل انجام نخواهد شد.

- بهترین منبع غذایی كلسیم و فسفر، شیر و لبنیات است ؛ البته این دو ماده ی معدنی در سبزی ها ، حبوبات و مقداری هم درغلات وجود دارند . برای جذب  بهتر كلسیم و فسفر، ویتامینDلازم است. بنابراین برای رشد واستخوان سازی ، علاوه بر كلسیم و فسفر، مقدار كافی ویتامینD نیز باید در بدن وجود داشته باشد.

- محیط اسیدی ، جذب كلسیم را افزایش می دهد ؛ بنابر این مصرف مواد حاوی كلسیم همراه با مواد حاوی ویتامینC ، موجب ارتقای جذب كلسیم غذا می شود.

- برعكس وجود اگزالات ( ماده ای كه دربعضی سبزی ها مانند اسفناج و كلم وجود دارد ) و نیز فیتات ( كه درغلات موجو د است ) از جذب كلسیم جلوگیری می كند.

شیر بهترین منبع كلسیم و فسفر است چون شیر دارای ویتامینD است ، نسبت كلسیم به فسفر در شیرمناسب است و لا كتوز ( قند شیر) به جذب كلسیم كمك می كند .

مصرف روزانه 2 لیوان شیر برای كودكان ضروری است .

منبع : تبیان

پرداخت کلیه قبوض

November 16, 2018 by mohammadshahbazi  

در این پست از وبلاگ قبضینو می خواهیم در مورد انواع روش های پرداخت قبض در کشور صحبت کنیم. سالیانه حدود یک میلیارد انواع قبض در کشور صادر می گردد. همین آمار نشان می دهد که باید راهکارهای مختلف برای پرداخت این تعداد قبض وجود داشته باشد. در کشورهای مختلف سیستم های متنوعی برای دریافت هزینه خدمات شهری پیاده‌ سازی شده است. در این مقاله، علاوه بر بیان روش‌های پرداخت هزینه خدمات شهری در کشورهای دیگر، به روش‌های پرداخت در ایران نیز اشاره خواهیم کرد.

دسته‌بندی کلی پرداخت در کشورهای مختلف

در کشورهای مختلف دو دسته کلی برای پرداخت هزینه قبض  وجود دارد که عبارتند از:

 1. پرداخت هزینه به صورت پیش پرداخت یا prepaid
 2. پرداخت هزینه بعد از مصرف یا postpaid
 3.  

روش پرداخت قبوض postpaid

در این روش مشترک بعد از مصرف و در دوره‌های مشخصی اقدام به تسویه هزینه مربوط به خدمات استفاده کرده می کند. به عبارتی شرکت و اداره ارائه دهنده خدمات در دوره‌های منظمی همانند یک ماه یکبار یا دو ماه یکبار اقدام به صادر کردن قبض برای هر مشترک کرده و کاربر با دریافت قبض و مشاهده صورتحساب خود اقدام به پرداخت آن می کند. در کشور ما اکثر خدمات شهری ارائه شده به این صورت هزینه خود را از کاربر دریافت می کنند. به همین منظور نیز در صورتحسابهای ارسال شده دو عدد شناسه قبض و شناسه پرداخت درج می شود که کاربر با استفاده از این دو عدد اقدام به پرداخت میکند.

مشکل این روش آن است که اولاً تا زمان دریافت قبض و صورتحساب کاربر و  نمی تواند اقدام به پرداخت آن کند. از سوی دیگر به دلیل اینکه کاربران با تاخیر اقدام به پرداخت هزینه می‌کنند، پول دریافت شده دیرتر به حساب شرکت مربوطه واریز می شود. همچنین نرخ لاوصولی نیز بالاتر است چراکه ممکن است برخی کاربران هیچ موقع اقدام به پرداخت و صورتسحاب خود نکنند. جزئیات قبض همراه اول نمونه ای این مثال است. پرداخت قبض تلفن ثابت

 

البته در برخی کشورها به دلیل پیشرفت‌های انجام شده از یکسو و همچنین آسان شدن فرآیند پرداخت برای راحتی کاربران، سیستم استعلام آنلاین مشاهده قبض  نیز ارائه شده است تا کاربران بتوانند براحتی و بدون نیاز به خود قبض کاغذی از صورتحساب خود مطلع شده و اقدام به پرداخت آن کنند. در ایران نیز برای اولین بار سامانه پرداخت تجمعی پرداخت قبضینو با بررسی وضعیت کشورهای دیگر و فضای بین‌المللی حاکم بر پرداخت‌های دوره‌ای همچون قبض سیستم استعلام قبض و پرداخت  آنی آن را پیاده کرده است. در این سامانه امکان پراخت قبض بدون شناسه وجود دارد و جایگزین شماره تلفن پرداخت قبوض شده است.

سامانه پرداخت قبض قبضینو

 

روش پرداخت هزینه prepaid

در این روش مشترک لازم است تا هزینه خود را قبل از مصرف پرداخت کند. این روش بیشتر در کشورهای اروپایی استفاده می شود. بدیهی است استفاده از این روش و پیاده سازی دقیق آن نیاز به سیستم‌های بروز و همچنین اتصال کنتور‌های مشترکین به یک سیستم متمرکز دارد. به عبارت دیگر چون در این روش پس از اتمام اعتبار کاربر، لازم است تا کنتور به صورت هوشمند خدمات را قطع کند، باید به صورت آنلاین با سیستم‌های مرکزی ادارات ارائه دهنده خدمات در ارتباط باشد. برای آنکه به صورت کامل با این روش آشنا شویم مثال خرید شارژ برای خطوط تلفن اعتباری در داخل کشور مثال خوبی است. فرض کنید از اپراتور همراه اول یا ایرانسل برای خط موبایل اعتباری خود شارژ تهیه می کنید. تا زمانی که شارژ داشته باشید می توانید از خدمات اپراتور همانند تماس، ارسال پیامک و ... استفاده کنید؛ اما به محض اتمام شارژ دیگر خدماتی به شما داده نمی شود.

این روش به این دلیل جذاب است که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شهری از جمله آب، برق، گاز، تلفن و ... هزینه خدمات خود را قبل از ارائه کامل آن دریافت می‌کنند. به این ترتیب نرخ لاوصولی ( برخی از کاربران ممکن هزینه قبض خود را هیچ موقع ندهند و یا با تاخیر بسیار دهند) تقریبا صفر است و همین موضوع باعث می شود تا شرکت ها از درآمد خود مطمئن بوده و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر سرویس‌های خود را بروز کنند. از سوی دیگر کاربران نیز در مصرف خود با دقت‌تر عمل می‌کنند. اما مشکل این روش هزینه اولیه بالای راه‌اندازی زیرساخت‌های آن است. همان‌طور که گفته شد، این روش نیازمند کنتور‌های بروز و متصل به سیستم مرکزی است تا علاوه بر ارسال گزارش‌های لحظه‌ای، بتواند در صورت نیاز و مواقع تعریف شده، ارائه خدمات به مشترک را به صورت اتوماتیک قطع کند. در برخی از کشور ها پرداخت مالیات  به این شکل صورت می گیرد.

همچنین در این روش نیاز به اپراتور و مراجعه درب به درب نیز حذف می‌شود چرا که گزارش‌های مصرف به صورت برخط به سرورها ارسال می‌شود. با گسترش زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنت از یک سو و همچنین تکنولوژی‌های مربوط به اینترنت اشیا یعنی Internet of Things یا IoT کشورهای بیشتری در حال حرکت به این سمت هستند. در نظر داشته باشید، در صورتی که مشترکی به عمد یا سهوا مصرف برق خارج از عرف و استاندارد داشته باشد، در این روش به صورت آنی قابل تشخیص است. چرا که مشاهده قبض برق بسیار آسان است.

چاپ قبض تلفن ثابت

روش‌های پرداخت هزینه قبض در ایران

در بخش قبل متوجه شدیم که در ایران پرداخت به صورت postpaid است. همان طور که فهیمیدیم در این روش کاربر پس از مصرف در دوره‌های معین (مثلا ماهیانه یا دوماه) برایش قبض و صورتحساب صادر می شود و بعد از دریافت آن اقدام به مشاهده قبض و  پرداخت آسان قبض می کند. اما این پرداخت چگونه انجام می‌شود و کاربر چگونه باید هزینه مربوط به قبض را پرداخت کند؟ و در نهایت شرکت یا اداره صادر کننده قبض چگونه متوجه پرداخت هزینه قبض می شود؟ برای پاسخ به این سوالات باید با مفهوم شناسه قبض و شناسه پرداخت آشنا شویم. پرداخت قبض همراه اول

شناسه قبض

شناسه قبض و شناسه پرداخت چیست؟

در همه قبض‌های پرداختی کشور و درواقع پرداخت کلیه قبوض این دو عدد یعنی شناسه قبض و شناسه پرداخت قابل مشاهده است. از حدود ۲۰ سال پیش کلیه ادارات و شرکت هایی که اقدام به صدور قبض می کنند تحت عنوان یک کنسرسیوم اقدام به طراحی یک پروتکل برای دریافت هزینه‌های خدمات ارائه شده کردند. خروجی این پروتکل ارائه یک الگوریتم برای تولید شناسه قبض و شناسه پرداخت بود. در یک مقاله دیگر اقدام به تشریح این الگوریتم خواهیم کرد. اما در این مقاله می خواهیم با مفاهیم این دو عدد آشنا شویم.

شناسه قبض

اصولاً شناسه قبض یک عدد است که اطلاعات زیر درآن گنجانده شده است:

 • یک عدد یکتا برای شناسایی پرونده کاربر در اداره مربوطه
 • نوع قبض با دانستن شناسه قبض قابل استخراج است. همانند شماره پلاک خودرو که برای شهرهای مختلف اعداد مختلفی استفاده شده، برای هر نوع قبض نیز این امکان وجود دارد.
 • یک عدد برای راستی سنجی شناسه قبض. لزوما هر عددی نمی تواند شناسه قبض باشد و با یک الگوریتم ساده این مساله قابل تشخیص است.

برای مثال  با داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت به راحتی میتوان اقدام به مشاهده قبض آب  و مشاهده صوت حساب و پرداخت هزینه موبایل و  و دریافت ریز قبض موبایل و پیگیری قبض گاز و یا پیگیری  قبض های پرداخت شده را انجام داد. البته در سامانه استعلام قبض قبضینو نیازی به شناسه پرداخت و شناسه قبض نمی باشد.

همانطور که گفته شد، در یک مقاله مجزا، اقدام به تشریح الگوریتم مربوط به ساخت و راستی سنجی شناسه قبض خواهیم کرد. هر شناسه قبضی یکتا است و امکان ندارد که برای دو کنتور مختلف چه از یک نوع و چه کنتور مختلف (برای مثال دو کنتور برق مجزا، یا یک کنتور برق و یک کنتور آب) یک شناسه قبض وجود داشته باشد.

شناسه پرداخت

شناسه پرداخت نیز یک عدد است که اطلاعات زیر در آن گنجانده شده است:

 • مبلغ پرداختی قبض (میزان پراختی قبض)
 • یک شناسه برای راستی سنجی و اعتبار سنجی خود عدد شناسه پرداخت. همانند شناسه قبض، هر عددی نیز نمی تواند شناسه پرداخت باشد.

یک تفاوت اساسی بین شناسه پرداخت و شناسه قبض آن است که شناسه پرداخت می تواند تکراری باشد و این مساله به کرات اتفاق می افتد.

 

دو مقدار شناسه قبض و شناسه پرداخت معمولاً به صورت یک بارکد یک بعدی تولید شده و بر روی قبوض چاپ می‌شود تا کاربران بتوانند با اسکن آن اقدام به پرداخت آسان قبض کنند.

شناسه پرداخت

 

چگونه قبض خود را پرداخت کنیم؟

برای پرداخت قبض خود باید مراحل زیر را انجام دهید :

۱. استخراج شناسه قبض و شناسه پرداخت:

همانطور که گفته شد در مرحله اول باید حتما شناسه قبض و شناسه پرداخت خود را همراه داشته باشید. به همین منظور یا باید منتظر دریافت قبض کاغذی باشید و یا از سیستم‌های استعلام همانند قبضینو اقدام به دریافت آنلاین و اتوماتیک این دو مقدار کنید.

۲. یک سیستم برای پرداخت انتخاب کنید:

بعد از داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت باید یکی از روش‌های پرداخت قبوض را انتخاب کنید. به صورت کلی در ایران می توانید با یکی از روش‌های زیر اقدام به پرداخت خود کنید:

 • پرداخت حضوری با مراجعه به دفاتر پیشخوان: در این روش با داشتن قبض خود و یا شناسه قبض و پرداخت به یکی از دفاتر پیش خوان مراجعه کرده و اقدام به پرداخت خود کنید. لازم به اشاره است که دفاتر برای این کار هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان دریافت خواهند کرد.
 • پرداخت از طریق دستگاه‌های ATM بانکی:  در جهت کاهش حجم اداری بانک‌ها، از سال‌های پیش دیگر شعب بانک‌ها معمولاً اقدام به دریافت قبض نمی‌کنند. اما در جهت راحتی مشتریان، کلیه دستگاه‌های ATM این قابلیت را ارائه می ‌دهند که کاربر با کارت عابر بانک خود به دستگاه مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات قبض (همان شناسه قبض و شناسه پرداخت) اقدام به پرداخت چخود کند.
 • پرداخت از طریق دستگاه‌های POS فروشگاهی: با استفاده از کلیه دستگاه‌های pos نصب شده در فروشگاه‌ها، مشتریان می‌توانند هزینه قبض خود را پرداخت کنند.
 • پرداخت از طریق اپلیکیشن‌های پرداخت:  با استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون آپ، تاپ، هف هشتاد، سکه، قبضینو و ... می‌توانید به صورت آنلاین و غیر حضوری قبض‌های خود را پرداخت کنید. در این روش اپلیکیشن‌ها از طریق بستر پرداخت اینترنتی (ipg)  و یا کدهای USSD اقدام به دریافت هزینه می‌کنند. کافی است رمز دوم و اطلاعات مربوط به کارت عابر بانک از جمله CVV2 و همچنین شماره کارت و تاریخ انقضا را همراه داشته باشید. اپکلیکیشن پرداخت قبض قبضینو و یا اپلیکیشن پراخت آپ و یا  سکه و .. نمونه هایی کاربردی هستند. این روش در مجموعه پراخت های اینترنتی قبض قرای می گیرد .
 • پرداخت از طریق تلفن: یکی از روش‌های قدیمی پرداخت به صورت غیر حضوری، پرداخت از طریق تلفن گویا بود. به دلیل اینکه در این روش باید کلیه اعداد را از جمله شناسه قبض و شناسه پرداخت، اطلاعات کارت بانکی و ... را تک به تک وارد می‌کردید، فرآیند بسیار طولانی میشد و امکان خطا بسیار بالا بود. به همین دلیل رفته به رفته از محبوبیت این روش کاسته شده است. پرداخت با کارت خوان نیز شامل این دسته می شود.

آسان پرداخت

بهترین روش  پرداخت کدام است؟

پیشنهاد ما استفاده از سیستم‌هایی است که امکانات زیر را داشته باشد:

 1. پرداخت آنلاین و غیر حضوری برای جلوگیری از اتلاف هزینه رفت و آمد و همچنین کارمزد پرداخت فیش. کلیه اپلیکیشن‌های پرداخت نام برده این ویژگی را دارند.
 2. امکان مشاهده اطلاعات قبض پرداخت شده، در یک آدرس مشخص. همانند مورد قبلی این ویژگی نیز در اپلیکیشن‌های پرداخت وجود دارد و معمولا در بخشی با نام سوابق نگهداری می شود.
 3. امکان اسکن بارکد برای جلوگیری از ورود غلط اطلاعات
 4. امکان استعلام قبض اتوماتیک اطلاعات قبض برای بی نیاز شدن از قبض کاغذی
 5. امکان پرداخت همزمان چند قبض (تجمیع قبوض) تا کاربر فقط با یکبار وارد کردن اطلاعات کارت بانکی بتواند چند قبض را همزمان پرداخت کند.

سامانه قبضینو با بهره مندی از وب‌سایت، اپلیکیشن اندروید و اپلیکیشن ios کلیه خدمات پرداخت اینترنتی قابل قبول ارائه می دهد. در کنار پرداخت و استعلام قبض و مشاهده قبض و پیگیری قبوض امکان استعلام خلافی و مشاهده ریز خلافی خودرو رو نیز داد.  از مزایایی قبضینو استفاده رایگان کاربران برای استعلام و مشاهده قبض می باشد. قبضینو یکی از قدرتمندترین سامانه های دریافت قبض و مشاهده اینترنتی قبض است که با تکیه بر مهارت های فنی تیم قبضینو و تجربه های انجام پروژه های فین تکی در راستای رفاه حال مشترکین قبوض اقدام به پیاده سازی سامانه یکپارچه پرداخت تجمعی قبوض کرده است.

پس از وارد شدن به سامانه پرداخت قبضینو میتواند با دو روش اقدام به پرداخت کنید. در صورتی که گزینه قبض کاغذی را دارم انتخاب نماید تنها با ورد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت میتوانید قبض مورد نظر را استعلام و یا پرداخت کنید.

منبع : قبضینو